Zakon Światła Ostoja Fantazji

  • Pamiętniki
  • Galeria

Reklama

  • Rudik - portfolioKroniki Fallathanu - Najlepszy MMORPG Tekstowy

Gazeta

  • Przesuń w dół scrollem by przeczytać resztę!
    Czytaj więcej...
Facebook ZakonnyRSS

Ogłoszenie

Sprawdź fazę księżyców! Posłuchaj herolda! Pokaż list gończy! Sprawdź warunki pogodowe! Zbieraj zioła!
Posłuchaj adepta świątynnego! Sprawdź tablice projektową! Czytaj nagłówek gazety!

Całe forum Zakonu Światła podlega ochronie praw autorskich! Wszystkie prawa zastrzeżone! / All rights reserved!
przerwynikprzerwynik


Optymalne przeglądanie forum umożliwia przeglądarka Opera!

Jesteś nowy/a/e? ABC Zakonu! - kliknij a wiele zrozumiesz!


Aktualnie odbywa się EVENT! Początek w TYM MIEJSCU! Każdy chętny jest proszony o napisanie tam posta który informuje o przybyciu postaci.
przerwynikprzerwynik

Zarząd przypomina o powszechnym obowiązku wypełnienia zakładki "Komunikatory" w profilu. Nie wywiązanie się może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, oraz utrudnieniami w grze.
przerwynikprzerwynik

przerwynikprzerwynik


#1 2007-12-24 01:09:40

 Kraght'nar

http://tnij.org/gcaphttp://tnij.org/hb83Smoczy Sędzia

849959
Zarejestrowany: 2007-11-22
Posty: 1687
Punktów :   
Rasa: Czarny Smok
Profesja: Sędzia
Praca: Zakonny Sędzia
Totem: Ptak Ti
Zwierze: Astaroth i Wodnik

Wielkie jaszczury rozumne i te nie do końca rozumne albo o smokach

Wielkie jaszczury rozumne i te nie do końca rozumne albo o smokach
Część Pierwsza
Pióra Kraght'nara, Czarnego Smoka
Gdzie opisane są wszelkie znane gatunki smoków
Wydanie IV
W którym zapisane zostały cechy ogólne Smoków Baala (jako notatka na brudno, ale zawsze coś...), zakończenie książki, podziękowania i dopisane nowi przedstawiciele smoczego gatunku, a także dopisane kolejne części cyklu...



Cykl O smokach

Ukończone:
Część Pierwsza Gdzie opisane są wszelkie znane gatunki smoków (i którą masz przed sobą) w Dziale Zoologicznym

W trakcie pisania:
Część Druga Gdzie opisane są Smocze Góry oraz Matecznik w Dziale Ksiąg Niezweryfikowanych

Planowane (tytuły robocze):
3. Sztuka wojenna
4. Kultura i sztuka (możliwe rozbicie na kilka mniejszych)
5. Historia (j.w.)


Uwagi Wydawnicze

Do końca, jak widać, brakuje tylko Baala, którego można znaleźć w którejś z innych książek w Bibliotece. I właściwie jest to jedyny powód opóźnienia książki - chcąc zachować ciągłość muszę znaleźć tę książkę (a ktoś ją chyba przesunął/zniszczył...), jako że sam nie miałem przyjemności spotkać Smoka Baala.

W miarę odkrywania nowych gatunków smoków i postępów nauki w dziedzinie smokoznastwa książka ta będzie uzupełniana.




* * *



... zedł na nas potfór straszny, ziejący płonieniami, słowem Sm ... Chłopa pienciu ... zu płomień strawił, a ... padło bez ży ... ja z ... ocaleliśmy, bo uciekli ... Jeszcze przes ... dni czuliśmy to ... - Anonim, Pięć miesięcy grozy - mocno zniszczony rękopis z Biblioteki Zakonu. (Ech, do czego to może doprowadzić zwykły pożar w nocy... - przyp. autora)


Smoki

Za smoki, w ścisłym znaczeniu tego słowa, uważane są wszelkie gady przypominające z wyglądu wielkie przerośnięte jaszczurki opatrzone skrzydłami i potrafiące zionąć ogniem lub czymkolwiek innym, a także latać. W praktyce (czyli według pospólstwa) słowo "smok" często oznacza wszystko, co przypomina jaszczura, niekoniecznie ma skrzydła (o samej umiejętności latania nie wspominając), nie musi zionąć ogniem, ważne by było groźniejsze od wilka i było większe od psa (znane są przykłady pomylenia Smoka Gaawa z Hetrasi i odwrotnie)... Na szczęście ta błędna opinia stopniowo zanika.



* * *



Spis Treści
I. Gatunki smoków
1. Smoki inteligentne
- Białe Smoki
- Błękitne Smoki
- Czarne Smoki
- Czerwone Smoki
- Smoki Gaawa
- Srebrne Smoki
- Zielone Smoki
2. Smoki-Bestie
- Energetyczne
- Kaiwary
- Sha'Vynn
- Smoki Kamienne
3. Pseudosmoki
- Kameleon
- Komod
- Pluskwiak
- Różyczek
- Smok Baala
- Smok Motyli
II. Zakończenie, podziękowania i ogólnie wszystko, czym powinna się kończyć książka




* * *



I. Gatunki smoków

Smoki dzielą się na smoki inteligentne, bestie i pseudosmoki. Dalsza część księgi będzie opisywała dokładnie definicję każdej grupy, znane gatunki ze wszelkimi znanymi nauce opisami, takimi jak cechy charakterystyczne, czy zachowanie. Pragnę zauważyć, że jakikolwiek odnośnik co do umiejętności smoka oznacza w porównaniu do innych smoków, chyba, że jest napisane inaczej. Dla przykładu: najsłabsze fizycznie smoki to Czarne Smoki, ale nie oznacza to, że nie są one silne - po prostu w porównaniu do innych smoków wypadają słabo.


- - -


1. Smoki inteligentne

Za smoki inteligentne uważa się smoki wykazujące znaczny intelekt, potrafiące swobodnie posługiwać się mową inną, niż ojczysta (która nie jest mową smoczą - smocze języki znają od urodzenia, oczywiście są też dialekty zależne od rasy), nie atakujące wszystkiego co się rusza. Większość z nich potrafi zmieniać swój kształt, np. w człowieka. Często żyją one w harmonii z innymi rasami. Jest ich najmniej i lubią to, co się świeci i miło brzęczy. Miejsce występowania uwzględnia tylko naturalne miejsca bytowania, gdyż smoki podróżujące można spotkać na całym świecie. Wszystkie mają odporność na trucizny (w tym używki) i magię większą od zwykłego człowieka. Po za tym, jako gady, potrafią względnie szybko się zregenerować - kości zrastają się szybciej, rany krzepną i znikają, często nie pozostawiając blizn, ale nie trzeba się obawiać, że zregenerują się w pięć minut. Szybsza regeneracja oznacza to, że, dla przykładu, kości zrastają się tydzień, a nie miesiąc...


Wyszliśmy na polanę. Wyróżniała się na tle skalistych, czarnych gór - była równa i porośnięta trawą. Na jej środku stał ubrany w białą szatę starzec. Byliśmy zaskoczeni jego obecnością. Gdy tylko nas zobaczył, podszedł i zaczął opowiadać nam niestworzone historie o smoczej chwale, wojnach, sensie życia i historii świata. Mimo naszych błagań nie chciał przerwać i podążał za nami. Po pięciu godzinach słuchania fanatycznego monologu, zarżnęliśmy dziada. Jakież było nasze zdziwienie, gdy jego szczątki zmieniły się w truchło Białego Smoka! Mięsa starczyło nam na następny miesiąc wyprawy, a jak mówiłem szły nas dwie setki krasnoludów. - Dogro Sandra Krucjata do Smoczych Gór

Białe Smoki
Wygląd: Łuska gładka i tak dobrze dopasowana, że z większej odległości smok wygląda, jakby miał tylko jedną, elastyczną łuskę koloru białego. Nie posiada żadnych narośli, czy zrogowaceń. Wygląda, jakby był stworzony do minimalizowania oporu powietrza w locie. Jako człowiek przyjmuje formę człowieka o czarnej skórze i białych włosach.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Białe Smoki miłują się w zbieraniu informacji. Im więcej wiedza, tym lepiej. Jeśli zapytasz się je od drogę, to najpewniej podadzą Ci ją tak dokładnie, że z zawiązanymi oczami mógłbyś trafić do miejsca przeznaczenia i się ani razu nie potknąć... Poza tym lubują się w przepowiadaniu przyszłości, co niestety nie idzie im najlepiej. Jeśli dodać do tego fakt, że ślepo wierzą w każde słowo gwiazd... Dosyć powiedzieć, że jedną z przyczyn ich rzadkiego spotykania jest wymarcie części ich populacji przez różne wyprawy-które-miały-się-powieść... Zioną ogniem. Nie są szczególnie silne, ale łuska jest w stanie oprzeć się większości znanych broni. Są urodzonymi dowódcami.
Miejsce występowania: Jaskinie i biblioteki.
Sposób walki: Starają się nie walczyć, ale jeśli już do tego dojdzie, to postępują tak samo jak czerwone smoki.
Słabe punkty: Oczy?
Jak z nimi walczyć: Łuk, celne oko, słaby punkt, modlitwa (o trafienie, nie przeżycie)...
Znane i żyjące: Brak


Niebo płonie. Ziemia rozpada się. Pioruny trzaskają dookoła. Z góry spadają gwiazdy. W środku tego wszystkiego stoi Błękitny Smok. Jemu nic nie grozi. Stoi w oku cyklonu i włada żywiołami... - Grommnag Calleder Wielkie bitwy dawnych czasów

Błękitne Smoki
Wygląd: Łuski w kolorze letniego nieba, gładkie i czyste, niczym szkło o perłowym zabarwieniu, nakładające się na siebie, jak w pancerzu łuskowym. Nie posiadają żadnych narośli, zgrubień na łuska, etc. Są najpiękniejszymi spośród Smoków, pełnymi harmonii, szlachectwa, gracji. Wyglądem wzbudzają zaufanie. Forma ludzka to człowiek o jasnej, gładkiej skórze i elfopodobnym wyglądzie. Włosy też, oczywiście, w jasnych kolorach.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Błękitne Smoki, adekwatnie do wyglądu, nie wykonują zbędnych ruchów, poruszają się zawsze w sposób możliwie dostojny, spokojny, chcąc pokazać swoją wyższość nad całym otaczającym ich światem. Ich ruchy, również w walce, są pełne finezji. Zioną energią. Dosyć mocno, ale nijak ma się to do oddechu Czarnych Smoków. Nie są silne fizycznie, ale nadrabiają to niezwykłą znajomością magii. Niemal każdy Błękitny Smok jest znany, przynajmniej w promieniu stu mil od swojego domu, ze swoich zdolności magicznych. Znane są przypadki ratowania całych metropolii dzięki ich magicznej pomocy przed kataklizmami wszelkiego rodzaju takich jak wybuchające wulkany, wielkie pożary, powodzie, ale nic za darmo... Usługa zawsze słono kosztowała, a smokowi wyćwiczenie takich umiejętności zajmuje kilka tysięcy lat żywota. Błękitne Smoki mają przyjazne nastawienie do obcych ras i rzadko toczyły wojny.
Miejsce występowania: Naturalnie: Matecznik, duże wyspy, źródła wielkich rzek/
Sposób walki: Trzymają się na dystans i korzystają z najmocniejszych opanowanych przez siebie czarów.
Słabe punkty: Ku ogólnemu zaskoczeniu - są niezwykle podatne na magię. Młode smoki, ponad to, mają miękką łuskę, która twardnieje dopiero w wieku dwóch tysięcy lat...
Jak z nimi walczyć: Bez maga czy Smoka ani rusz, a oni już będą wiedzieli co robić. W wypadku podlotków wystarczy improwizacja i dwie sprawne ręce.
Znane i żyjące: Vasemir, Yambe Akka.


I doszliśmy w końcu do Matecznika. I spotkaliśmy pierwszą przeszkodę. Wejścia bronił Czarny Smok. Przez dwie godziny zastanawialiśmy się jak go pokonać (przejść obok nie szło, bo zajmował swym cielskiem całą szerokość tunelu), ale tak, by nie mógł użyć swego piekielnie gorącego ognia, przed którym nie mieliśmy jak się osłonić - naturalne osłony sie nie sprawdzały, a odpowiednie zbroje były za ciężkie na wyprawę... W końcu zawołaliśmy dziada i zwabiliśmy go do jaskini za małej dla jego normalnej formy. Pięciu krasnoludów zginęło. Nie w walce, tylko od zgniecenia, gdy smok wraca do swej naturalnej postaci w momencie śmierci. Nie zauważyliśmy niestety, że smok zablokował jedyne wyjście z jaskini... Pół godziny i dwadzieścia zniszczonych toporów później, setka krasnoludów w smoczych trzewiach kontynuowała podróż. - Dogro Sandra Krucjata do Smoczych Gór

Czarne Smoki
Wygląd: Smukłe, szczupłe, czarne łuski, czasami posiadają rogowe narośla. W ludzkiej postaci przybierają postać chudego białego człowieka z białymi włosami.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Potrafią zionąć najmocniej spośród znanych smoków, ale są też najsłabsze. W niektórych przypadkach ich wewnętrzny ogień jest tak potężny, że ich skóra niemal zaczyna płonąć. Intelekt raczej przeciętny. Zwykle, w terenie, pozostają w cieniu. Z wyglądu, jako smok charakterystyczne są smoliście czarne łuski, które w przeciwieństwie do smoków-bestii prawie nie odbijają światła. Są wprawne w skradaniu się, w czym wybitnie pomaga im czarny kolor łusek. Często gadzą magią i orężem.
Miejsce występowania: Naturalnie: górskie szczyty i jaskinie. Na zewnątrz wychodzą pod osłoną nocy.
Sposób walki: Zwykle starają się utrzymać z dala od przeciwnika, by móc wykorzystać swój potężny ogień. W zwarciu korzystają często z ogona, by szybko pozbyć się zagrożenia i przestraszyć przeciwnika, co może pozwolić na ponowne zionięcie. W powietrzu stosują najczęściej dany sposób ataku: lecą prosto na przeciwnika, robiąc w ostatniej chwili zwrot i ziejąc ogniem.
Słabe punkty: Mimo iż, jak u większości smoków, posiadają całkiem mocną łuskę, to niezwykle słaba jest ona w środkowej części brzucha. Po za tym, naturalnie, względnie słabo są chronione oczy.
Jak z nimi walczyć: Przede wszystkim należy znaleźć naprawdę dobrą osłoną przed ich ogniem, gdyż wszelkie moce chroniące przed nim po prostu się nie sprawdzają, choć i to może być trudne. Należy szybko i zdecydowanie podchodzić do smoka i najlepiej przygwoździć go do ściany, by nie mógł się cofać. Następnie dobrze jest szybko dobiec do smoka i dźgnąć go w brzuch, co może być nieco problematyczne. Najlepiej jest walczyć na odległość celując z łuku w oczy i chowając się za osłonę.
Znane i żyjące: Kraght'nar


...a tam stał Czerwony Smok. Łucznik. Strzała. Chwila napięcia. Świst. Ryk. Idziemy dalej. - Dogro Sandra Krucjata do Smoczych Gór

Czerwone Smoki
Wygląd: Potężnie zbudowany, zdecydowanie dumny. Nie posiada żadnych narośli, czy zrogowaceń. Łuska w kształcie nakładających się na siebie rombów. Jako człowiek posiada rude włosy i jest potężnie zbudowany.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Najsilniejszy spośród smoków, chociaż niezbyt błyskotliwy... Nie posiada też jakoś specjalnie potężnego oddechu. Bardzo dumny, nie boi się niczego, nawet gdy powinien. Przez wielu uważany jest za jednego z najpiękniejszych smoków. Nie lubią się chować i dużo jedzą.
Miejsce występowania: Naturalnie: górskie szczyty.
Sposób walki: Wbija się w środek grupy przeciwników i robi, co tylko może, by zrobić jak największe zamieszanie... Nie stosuje żadnych wymyślnych zagrań, czy chwytów, aczkolwiek w jednej walce na kilka, może zaskoczyć czymś, co wszyscy znają na wylot, ale dla tego gatunku smoka to rzadkość...
Słabe punkty: Łatwo wciągnąć go w pułapkę i wykorzystać na nim rozmaite, nawet najprostsze, zagrywki taktyczne, jak okrążenie. W walce bezpośredniej raczej szans się nie ma, ale jak mówi znane przysłowie "w kupie siła!"...
Jak z nimi walczyć: Patrz słabe punkty...
Znane i żyjące: Brak.


On zawsze nam się nie podobał, wszystkim dokuczał, docinał, wyśmiewał a Gaawowi najbardziej. Pomimo wielu gróźb, błagań nie zmieniał się. Do czasu, gdy podszedł do Smoka i zaczął naśmiewać się ze wszystkich znanych nauce gatunków tych istot. A to, że Czerwone to wcielenie idiotyzmu, które myśli tylko o przetrwaniu, a to że Białe to tylko paplać potrafią w kółko bez przerwy aż do zarżnięcia przez jakiegoś litującego się nad strasznym losem Smoka krasnoluda... Paplał tak bez przerwy, aż błysnęło i świsnęło i padł nieżywy. Nawet krzyknąć nie zdążył przed otrzymaniem ciosu zadanego smoczym mieczem... - Dogro Sandra Krucjata do Smoczych Gór

Smoki Gaawa
Wygląd: Widziałeś kiedyś może Hetrasi? Pewnie myślisz, że są podobni do Gaawa? Dobrze. Masz przed sobą jego wyobrażenie? Jeszcze lepiej. Przyjrzyj się mu uważnie... Wygląda zapewne, jak kameleon, czy też może legwan postawiony na dwie nogi prawda? Powinno tak być. Jeśli, mimo przywołania tak dokładnego i szczegółowego obrazu, nadal nie widzisz różnic między nimi, to możesz śmiało nie czytać tej książki, bo nie będziesz w stanie zobaczyć oczywistych różnic między tak odmiennymi smokami, jak Biały i Srebrny, jak Niebieski i Czerwony, a to już nie lada sztuka... Czym się zatem różnią, zadajesz sobie pytanie. Po pierwsze: Gaawa mają skrzydła, których Hetrasi nie mają. Ale tę różnicę chyba zauważyłeś, ale nie uznałeś jej za istotnej, prawda? Jeśli odpowiedziałeś przecząco to albo masz +60 w każdym oku, albo... nie... nie może być innego sensownego wyjaśnienia... Drugą różnicą jest to, że Gaawa o wiele mniej są podobne do człowieka. Właściwie to są to smoki, które z niewiadomych przyczyn mają w zwyczaju chodzić na dwóch, a nie czterech łapach. Oczywiście, z powodu niezmienionego gadziego wyglądu, nie mają w zwyczaju siadać na normalnych krzesłach. Nie dziwota, gdy kolana zginają się w drugą stronę, prawda? Przednie łapy mają chwytne prawie tak bardzo, jak ludzkie. Łuski w kształcie ostrych trójkątów równobocznych i, kolejna różnica(!), w kolorze ciemnego, starego złota. Czasami, oczywiście, są też wyjątki i trafić się może jakiś w, dla odmiany, kolorze nie zniszczonego złota, ale nie ma co się zachwycać, bo to świadczy tylko o tym, że jest młody. Gaawa są potężnie zbudowane i smukłe, a łuski nakładają się na siebie tak równo, że możesz spokojnie przejechać szybko ręką po nich "pod prąd" bez obawy, że przy tym zetrzesz sobie ręki do łokcia... Tak, zgadza się to kolejna różnica... Mam nadzieję, że teraz, drogi Czytelniku, zauważasz subtelną różnicę między Hetrasi, a Smokami Gaawa.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Smoki Gaawa do normalnych Smoków wyróżniają się rozmiarem człowieka, zdolnością chodzenia na dwóch łapach bez obawy, że zrobią sobie przy tym krzywdę, ponadto mają niezwykle krótką szyję, niemal tak krótką jak ludzka. Oczywiście potrafią zionąć, ale niezbyt mocno. Właściwie, gdyby nie Srebrne Smoki, można by je uznać za Smoki o najgorszym oddechu w historii gatunku. W zamian mogą zionąć na więcej, niż jeden, sposób, na przykład kwasem, wodą, ogniem, lodem, energią (choć to akurat rzadziej). Posiadają chwytne kończyny przednie i niezwykle dobrze posługują się bronią białą. Jeśli chodzi o zachowanie, to zdecydowana większość smoków jest agresywna. Znane są ze swoich walk o terytorium i sprzeczek międzyrodowych, a także z tego, że ciężko zdobyć ich zaufanie, wręcz nieproporcjonalnie do tego, jak łatwo stracić z ich ręki życie. Poza tym to urodzeni sprinterzy.
Miejsce występowania: Naturalnie: Matecznik, nabrzeża i jeziora.
Sposób walki: Można to ująć w kilka słów - mistrzowie szermierki ze wspomaganiem oddechu.
Słabe punkty: Wpadanie w szał bitewny - im dłużej walczą, tym mocniej walą, ale zapominają o takich podstawach jak blok.
Jak z nimi walczyć: Trzymać się na dystans, strzelać z łuku, kuszy, rzucać tym, co się nawinie pod rękę, atakować magią. jeśli powalczy się dostatecznie długo, to bez problemu można też dobić w pojedynku.
Znane i żyjące: Brak.


Skarb był blisko. Mówiły nam to coraz lepiej zdobione mury i coraz częściej występujące pułapki. Nagle ujrzeliśmy to, po co przyszliśmy. Został do pokonania tylko legendarny strażnik Skarbca w Mateczniku. Podchodzimy do stosu, gotowi na jakikolwiek atak. Nic nie mogło nas przygotować na to, co nas spotkało. Z góry spłynął na nas cień. Po pięciu uderzeniach serca nic już nie widzieliśmy. Cisza nieprzyjemnie dzwoniła w uszach. Coś mnie uderzyło. Straciłem przytomność. Gdy się obudziłem, podłoga była splamiona krwią, ale nie było nawet śladu po moich przyjaciołach. - Dogro Sandra Krucjata do Smoczych Gór

Srebrne Smoki
Wygląd: No i tu jest problem. Ich kolor ciężko jest ustalić jednoznacznie, ponieważ są to smoki przypominające duchy - są półprzezroczyste, a ich kolor waha się w różnych odcieniach szarości, co również utrudnia jednoznaczne ustalenie ich koloru. Jedyna pewna w nich rzecz to srebrny (stąd naukowa nazwa) odblask miękkich łusek, który mimo półprzezroczystości jest wyraźny i metaliczny. Są chude do tego stopnia, że widać wyraźnie ich kości, co sprawia, że w nocy wyglądają jak osmalony szkielet. Posiadają wiele rogowych narośli. Ogólnie są kanciaste. Oczy białe, bez źrenic. Zostawiają po sobie czarną chmurzastą mgiełkę, która szybko się rozwiewa. Są małe - wielkości słonia. O ich ludzkiej postaci wiadomo tylko tyle, że również jest półprzezroczysta.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Podstawowymi cechami odróżniającymi je od innych smoków jest oczywiście półprzezroczystość i niezwykła chudość ciała i to właściwie wystarczy, aby je rozpoznać. Uwielbiają cień i rzadko wychodzą na słońce. Są niezwykle szybkie i potrafią poruszać się bezszelestnie, nie trzeba dodawać, że bardzo łatwo wtapiają się w ciemne otoczenie. Zieją na całkiem ciekawy sposób: nie jakąś niebezpieczną substancją, ale ciemnością*, co pozwala im się ukryć i zaatakować z zaskoczenia. Nie są specjalnie silne (tylko Czarne Smoki są słabsze), ale posiadają niezwykle ostre pazury. Łuski nie dają żadnej ochrony.
Miejsce występowania: Naturalnie: najmroczniejsze czeluści Matecznika oraz w Efezie.
Sposób walki: ze względu na swoją małą siłę i niemoc zagrożenia zionięciem, ZAWSZE atakują z zaskoczenia. Gdy zostają wykryte wypuszczają z siebie cień, chowają się i znowu po chwili atakują z ukrycia. Atakują szybkimi skokami, w trakcie których próbują pociachać ofiarę. Korzystają ze swojej niezwykłej szybkości i zwinności.
Słabe punkty: Jeśli w ogóle trafisz, to padną...
Jak z nimi walczyć: Rozglądaj się dookoła i pilnuj miejsc, z których najmniej możesz spodziewać się ataku. Gdy tylko go zobaczysz zrób unik. Gdy tylko to opanujesz wystarczy improwizacja - nie mają żadnej naturalnej ochrony.
Znane i żyjące: Astaroth

* Tutaj dodatkowe słowo wyjaśnienia dla pewności, że jest to całkowicie jasne. Srebrne Smoki zieją CIEMNOŚCIĄ. CIEMNOŚCIĄ, a nie jakąś substancją, która zasłania widok i jest czarna. CIEMNOŚCIĄ jako BRAKIEM światła, a nie jego osłabieniem (czyli zdolność widzenia w ciemności tutaj nie pomaga - jest to umiejętność wychwytywania słabego światła, a nie widzenia bez jakiegokolwiek światła). Nie trzeba chyba dodawać, że ciemność jest NIEMATERIALNA i NIE MOŻNA jej rozwiać, przesunąć popchnąć (chyba, że umie się rozwiać światło, ale to co innego...).


- Zielony smok! - krzyknął. Jęk zawodu przeszedł przez cały oddział. Nikt nie chciał z nim walczyć.
- Dogro! - zawołał jeden z krasnoludów. Ten, który był szewcem. - A może poczekamy aż bestia zaśnie? Podłożymy owce wypchaną siarką, czy inną trucizną... - Głuche łupnięcie. Cisza. Po chwili zastanowienia stwierdziłem, że to nie jest wcale głupi pomysł. Wymaga tylko dopracowania.
- Dajcie saperów! - zawołałem.
Poczekaliśmy, aż bestia zaśnie. Następnie dwóch saperów podłożyło kilka beczek ładunku przy głowie smoka. Szybko powrócili do oddziału. Bum! I smoczek główki nie ma! Teraz już tylko dojść na sam dół pieczary... Do skarbca...
- Dogro Sandra Krucjata do Smoczych Gór

Zielone Smoki
Wygląd: Zdecydowanie masywne i potężne z budowy. Zielona łuska mająca lekko złotawy odblask. Jako człowiek przybierają postać mocno zbudowanego czarnoskórego człowieka z białymi włosami.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Zielone Smoki posiadają znaczną siłę fizyczną, ustępując pod tym względem jedynie czerwonym smokom. Nie potrafią zionąć jakoś specjalnie mocno, ale za to zioną na kilka sposobów, np. ogniem, kwasem, wodą, itp. Intelekt mają przeciętny, aczkolwiek posiadają zmysł strategiczny. W odróżnieniu do bestii, Zielone Smoki mają lekko złotawy poblask i prawdopodobnie nie zaatakują cię, gdy tylko wyjdziesz z ukrycia... Posiadają też dosyć toporną postawę, aczkolwiek pełną dumy. To one dowodzą smokami podczas napadów, czy wojen z krasnoludami. Cieszą się niezrównaną odpornością na choroby i trucizny.
Miejsce występowania: Naturalnie: tereny zielone.
Sposób walki: Oddech, cios, odskok/odlot. Proste, acz skuteczne.
Słabe punkty: Oczy, brzuch. Pewność siebie (?).
Jak z nimi walczyć: W walce jest je ciężko pokonać, bo z łatwością zauważają jakiekolwiek pułapki. Liczy się głównie nieszablonowe myślenie i pomysłowość. Wszystko, co pomoże w pomyślnym zakończeniu lotu broń-smok.
Znane i żyjące: Nergoraxon


- - -


2. Smoki-Bestie

Smoki-Bestie to smoki, które z upływem czasu upodobniły się do dzikich zwierząt, zostały zdrajcami smoczej krwi. Smoki te są spotykane na całym świecie, aczkolwiek ich poszczególne rodzaje mają swoje ulubione miejsca pobytu. Ilość gatunków jest ogromna, z powodu krzyżowania się poszczególnych smoków, dlatego zamiast przedstawiać, jak w przypadku Smoków Inteligentnych gatunki, przedstawię tylko ich rodzaje. Z tych samych powodów nie napomknę też o sposobach walki i słabych punktach.


Energetyczne
Wygląd: Smoki Energetyczne mają jasnożółte, jasnoniebieskie, jasnoczerwone lub jasno zielone łuski, odbijające światło na biało. Są lekko przeźroczyste, a po ich łuskach od czasu do czasu przeskakuje jakieś wyładowanie.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Najłatwiej rozróżnić je po skaczących od nich wyładowaniach - nie ma innych smoków, które są aż tak naładowane. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy je dotknąć - jeśli zostaniesz porażony prądem, to na pewno dotknąłeś Energetycznego(ale będzie to też ostatnia rzeczy, jaką zrobiłeś w swoim życiu...). Najczęściej zioną ogniem, chociaż może się zdarzyć, że smok, na którego natrafiłeś, potrafi skumulować swoją energię i strzeli w ciebie piorunem... Inną cechą wyróżniającą go od większości smoków jest półprzezroczystość i zdolność przechodzenia przez ciała fizyczne, jako że są duchami. Tak jak wszystkie duchy jest on odporny na ataki fizyczne oraz niezwykle podatny na magię i srebro.
Ulubione miejsca pobytu: Miejsca przepełnione śmiercią (cmentarze, pola bitew, etc.), a także te przepełnione magią.
Uwaga: Czasami może się zdarzyć, że jakiś energetyczny spotka żywiołaka burzy. Kiedy tak się stanie jest pewna szansa, że smok będzie w stanie go wchłonąć. Wówczas Smok Energetyczny zostanie tak mocno naładowany energią, że traci resztkę swojej materialnej egzystencji, na rzecz utrzymywania się w postaci wielkiego smoka stworzonego tylko i wyłącznie z prądu. Taki Smok nazywany jest Uberem i zawsze zionie energią przy akompaniamencie potężnych wyładowań energetycznych, często potężniejszych od piorunów. Jeśli takiego spotkasz, to módl się o przeżycie...


Kaiwary
Wygląd: Jeśli chodzi o wygląd, to wystarczy sobie przypomnieć jakąkolwiek legendę o morskich potworach - to właśnie one... Można dodać do tego tylko to, że, podobnie jak kameleony, potrafią zmieniać kolor łusek, żeby było je trudniej zauważyć pod wodą. Mają długi ogon i nogi przystosowane do pływania.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Zmiana koloru łusek to raz. Możliwość oddychania pod wodą to dwa. Trzecią cechę jest nienawiść do łódek, statków i wszystkiego, co pływa po morzach. Po czwarte zioną wodą. Oczywiście nie ogniem, a wrzątkiem.
Miejsce występowania: Jeziora, morza, oceany. Rzadko rzeki.


Sha'Vynn
Wygląd: O ich wyglądzie wiadomo tylko tyle, że na pewno są czarne. Całe. Nie odbijają w jakikolwiek sposób światła. Oczywiście sprawia to, że zawsze można je zauważyć, jeśli tylko odpowiednio wytęży się wzrok - ostatecznie otoczenie zawsze będzie jaśniejsze od nich. Reszta jest niewiadoma, ponieważ mogą przybierać każdy kształt, jaki tylko sobie zapragną, jeśli tylko będzie zgadzała się masa (nie zamienią się w kilkuset tonowy głaz).
Cechy i zachowania charakterystyczne: Prawie nigdy nie wydają dźwięków o odzywają się tylko wtedy, gdy muszą. Potrafią przybrać dowolny kształt i imitować zachowania, właściwości, itp. tego, w co się zmieniają, ale nadal pozostają kompletnie czarne. Dorosłe osobniki, a jest ich mało, mają dosyć interesującą umiejętność: potrafią wejść do wybranej ofiary i ją kontrolować. To, w połączeniu z imitowaniem zachowania ofiary, sprawia, że bardzo ciężko je wykryć, a w mieście to praktycznie niewykonywalne. Ponadto są kompletnie niewykrywalne za pomocą magii. Na szczęście dla otoczenia ofiara rzadko wytrzymuje więcej niż tydzień opętania.
Miejsce występowania: Naturalnie: wszystko, gdzie jest ciemno. Poza tym jest ich o wiele więcej, niż się to wydaje...


Smoki Kamienne
Wygląd: Zależy od ich stanu (wyjaśnienie poniżej). Kiedy są uśpione nikt nie jest w stanie odróżnić je od wielkich głazów, za wyjątkiem innych Smoków Kamiennych (pozostałe smoki mogą co najwyżej wyczuć ich obecność, ale nie gdzie są). Natomiast kiedy są aktywne mają kształt setek tysięcy małych kamyczków, krążących chaotycznie w granicach ciała smoka, wydając przy tym charakterystyczne buczenie. Ze względu na ruch tych kamieni, ciężko jest określić jak właściwie wygląda ten smok.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Jeśli chodzi o cechy wyglądu, to zostały opisane dokładnie w poprzednim akapicie. Smoki Kamienne są aktywne okresowo: tylko w czasie pełni któregoś z księżyców. Kiedy nie jest spełniony ten warunek przechodzą w stan uśpienia i scalają się w potężny głaz. W okresie swej aktywności poruszają się powoli. Bardzo powoli. Ich tempo poruszania się lotem jest ograniczone do tempa marszu krasnoludzkiego piechura. Bardzo trudno jest dosłuchać końca rozmowy z nimi przed kolejną pełnią (jeśli, oczywiście, zna się ich mowę...). Oczywiście nie jest tak przez całe ich życie. Otóż kiedy w pełni znajdą się oba księżyce... Cóż... Dosyć powiedzieć, że mało co jest w stanie je dogonić... Zioną chodnym powietrzem.
Miejsce występowania: Można je spotkać wszędzie, ale najczęściej występują w górach.


- - -


3. Pseudosmoki

Pseudosmoki to istoty, które nie są smokami w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale za bardzo przylgnęła do nich ta nazwa, by ich nimi nie nazywać. Przewaga chłopa nad uczonym... Do tej grupy zalicza się też gatunki, które wyewoluowały od Smoków, ale ich już nie przypominają, albo do których za bardzo przylgnęła smocza nazwa, by się jej teraz pozbywać.


Kameleon
Wygląd: Wygląda jak gekon.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Szybki, zwinny (w przeciwieństwie do swojego pobratymca o identycznej nazwie). Potrafi tak dobrze dobierać kolory, że wydaje się niewidzialny... Przynajmniej, kiedy jest obserwowany przez jedną osobę - kiedy jest ich więcej, nie jest w stanie odpowiednio dobrać kolorów.
Miejsce występowania: Dżungle, a także terraria...


Komod
Wygląd: Komod wygląda dosyć nietypowo... Najlepiej jego wygląd można opisać w ten sposób: wyobraź sobie Hetrasiego, albo jeszcze lepiej Smoka Gaawa. Widzisz go? Dobrze. Teraz połóż go na cztery łapy. Dobrze... Teraz spłaszcz mu pysk i dodaj krótką sierść. Ohyda, prawda? Jeśli odpowiesz twierdząco, to wiesz, jak wyglądają Komody.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Komody zachowują się jak psy. Nic więcej nie można powiedzieć o ich zachowaniu. Istnieje nawet teoria, że to są psy, które postanowiły powrócić do gadów, ale kto to może wiedzieć? Od innych gatunków różnią się tym, że posiadają zarówno łuski, jak i włosy. Nie zioną, nie mówią, nie posiadają skrzydeł.
Miejsce występowania: Bardzo często są mylone z prawdziwymi psami - może twój pupil to gad?


Pluskwiak
Wygląd: Bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz... ŁUP! Właśnie zabiłeś Pluskwiaka... Ten skutecznie mordowany gatunek Pseudosmoków wygląda dokładnie tak samo, jak Czarny Smok, ale jest wielkości komara. Posiada małe, krótkie ząbki, którymi wgryza się w ciało ofiary, by móc napić się zbawczego płynu.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Całe swoje życie spędzają na szukaniu ofiary. Gdy już jakąś wypatrzą, zataczają dookoła niej kilka okręgów, wydając przy tym denerwujące brzęczenie... Następnie siadają na niej i wbijają swoje małe ząbki pod skórę. Jeśli trafią na gruboskórnego nosorożca, który nie poczuje ugryzienia (nie mają w ślinie znieczulacza), ani poparzenia (odruchowo zioną, kiedy otworzą paszczę...), to wypiją trochę krwi i odlecą. Niestety częściej ofiara jest mocno poirytowana, że stała się dawcą i, równie odruchowo, jak smoczek zionie, zabija Pluskwiaka. Ostatnio, dla zwiększenia szans, Pluskwiaki latają w chmarach, dzięki czemu chociaż część smoczków przeżywa posiłek...
Miejsce występowania: Są wszędzie...


Różyczek
Wygląd: Oto niesamowity przykład rozumowania naszej jakże kochanej Matki Natury po długiej nocy w towarzystwie Ewolucji, Kreatywności, Fauny i Flory: Różyczek. Normalnie wygląda dokładnie tak samo, jak najzwyklejsza róża, za wyjątkiem płatków, których krawędzie pokryte są małymi ząbkami (koloru takiego samego jak płatki, oczywiście...).
Cechy i zachowania charakterystyczne: Większą część czasu spędza delikatnie falując na wietrze. Jednak, gdy podejdzie do niej coś, co może uznać za "zdatne do jedzenia", to podlatuje do góry, używając liści jak skrzydeł, leci w kierunku ofiary i zagryza ją, korzystając z ząbków. Gdy zwierzyna jest już martwa, zapuszcza na niej korzenie i zaczyna ją trawić... Często polują w gromadach.
Miejsce występowania: Naturalne tereny występowania róż.


Smok Baala (stosunkowo małe - dwa razy większe od konia, głupie, małe skrzydła pozwalające im jedynie szybować, popularne wierzchowce, dobrze walczą, nie zioną)


Smok Tassoński
Wygląd: Jeden z najbardziej dobitnych przykładów odmienności Pseudosmoków od Smoków. Można powiedzieć, że są raczej krzyżówką węża z kretem. Łuski mają kształt rombów i są dopasowane, niczym pancerz żółwia, nie nachodzą na siebie, są koloru brązowoczarnego i fakturą przypominają pulchną glebę. Smoki Tassońskie są chude i stosunkowo długie. Posiadają tylko przednie łapy, przystosowane do kopania w ziemi. Nie posiadają skrzydeł, ich przeciętna długość zwykle nie przekracza dwóch stóp.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Tutaj nie trzeba się rozpisywać. Po pierwsze brak tylnych nóg i skrzydeł oraz wygląd przednich łap przystosowanych do kopania, a także faktura łusek. Nie potrafią zionąć, chociaż niektóre opowieści świadków mówią, że jeśli zdenerwujesz je, to mogą cię opluć, trzymaną w pysku ziemią. Właściwie nigdy nie wychodzą na powierzchnię. Są z reguły płochliwe, chociaż Tassoni szkolą je na psy gończe. Robią to ze względu na dobry słuch, węch, możliwość przekopywania się przez wszystko, wliczając to niektóre metale, oraz dobrą pamięć, a po za tym są dobre na wszelkiego rodzaju szkodniki. Jeśli cię zaatakują, co jest mało prawdopodobne, to, możesz mi wierzyć, wystarczy improwizacja...
Ulubione miejsca pobytu: Wszystko, gdzie jest ziemia, są wszędzie i nikt o nich nie wie.


Smok Motyli
Wygląd: Równie ciekawy pomysł Matki Natury, co Różyczek. Otóż Smoki Motyle są małymi istotami wielkości, mniej więcej, gołębia. I podobnie jak on wyglądają. Ciało mają gadzie, ale miast pyska, mają dziób oraz skrzydła o fantazyjnych kształtach. Te piękne stworzenia posiadają niezwykle barwne łuski, mieniące się na różne kolory w zależnie od kąta pod jakim pada na nie światło.
Cechy i zachowania charakterystyczne: Ten wspaniały twór Matki Natury jest niezwykle ufny - uważa za swojego przyjaciela nawet coś, co go właśnie obraziło, zaatakowało, nadgryzło, podpaliło, rozczłonkowało, itp., itd... Poza tym nie zionie, nie ma ostrych zębów, czy pazurów, a całą energię potrzebną do swej przyjacielskiej egzystencji zdobywa na drodze fotosyntezy. Bardzo łatwo można rozróżnić od siebie poszczególne osobniki, ponieważ każdy z nich ma skrzydła w innym kształcie. Z tego faktu często korzysta miejscowa ludność do produkcji kluczy, bo nie dość, że kształt jest niepowtarzalny, to jeszcze dostaje się drugi klucz zapasowy w komplecie, a zrobienie odpowiedniego mechanizmu, to pestka...



* * *



Zakończenie, podziękowania i ogólnie wszystko, czym powinna się kończyć książka


"I na tym kończy się smokologia", chciałoby się rzec... Niestety jest wiele aspektów smoczego życia. Zbyt wiele, jak na jedną książkę. Spragnionych dalszej wiedzy odsyłam do listy książek składających się na cykl "O smokach" znajdującej się na początku tej książki.

- - -

Podziękowania:
Dla Mistrza Mangela za to, że pokazał mi smoki od niesmoczej strony, pozwolenie na powstanie tego cyklu (jako rzeczy "regulującej" smoki) oraz oceny smoczych opisów...
Oraz Adramelecha, Ekeny i Ireth za chęć czytania niektórych fragmentów przed opublikowaniem i wytykanie błędów. Karygodnych błędów...

Ostatnio edytowany przez Kraght'nar (2009-03-21 18:42:29)


Lecz tylko jeża przelecieć się nie da...

http://www.zakonopedia.boo.pl/karta.php?id=56

Offline

 

Pokaż kalendarz! Pokaż listę medyczną! Pokaż tablice ogłoszeń!


przerwynik przerwynik

Zakon rozwija się dzięki pracy Pawła Neściora aka Rudik (skrypter php i CSS), Pauliny Kwidzińskiej aka Reira (grafik i ilustrator), Andre Norton (autorka fantasy, której prace są wykorzystywane do uzupełniania świata), Hajime Kanzakiego (autora anime "Slayers", z którego również czerpiemy część rozwiązań i nazewnictwa) i wielu innych, graczach i zwykłych przyjaciołach, poświęcających swój czas i talent dla rozwoju forum i świata Zakonu.

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Stopka

Reklama Toplisty Wspieramy Zakon w pigułce
Rudik - portfolio TOP50 Gry Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl Napisz do nas
Gra naruto
Mesjasz
narutoogra.pun.pl
Night Moon - Twoja ścieżka fantasy

Wszystko o grze Call of Duty 2
Wszystko o grze warcraft3!
Miecz Prawdy
Najlepsze strony poświęcone RPG, cRPG i Fantasy
Toplista stron o tematyce fantasy rpg itp.
10 Najlepszych Polskich Stron Fantasy
pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB


Racjonalista.pl - sprawdź sam
Wielka Rada


Mistrz: Mangel(Urlop):
7659312
stanmangel@aqq.eu


Mistrzyni: Skimrra(Urlop):
6114003
stanadorosa@aqq.eu


Zastępca Mistrza: Erufaile:
929152
stanerufaile@aqq.eu


Spec. ds. nietypowych: Darayawus Shiro:
4050011
standaray@aqq.eu


Dziekan: Sulam:
7506594
stansulam@aqq.eu


Bibliotekarka: Erufaile:
929152
stanerufaile@aqq.eu


Wykładowca Psioniki: Skimrra(Urlop):
6114003
stan adorosa@aqq.eu


Pancermistrz: Gaspar Grzmot:
8660942
stangrom79@aqq.eu


Instruktor walk: Gaspar Grzmot:
8660942
stangrom79@aqq.eu


Łucznik: Gaspar Grzmot:
8660942
stangrom79@aqq.eu


Rada Mniejsza

Opiekunka Doliny Blasku: Skimrra(Urlop):
6114003
stanadorosa@aqq.eu


Myśliwy: Elian:
828625
stankrystek2165@aqq.eu


Ogrodnik: Elian:
828625
stankrystek2165@aqq.eu


Projektant: POSZUKIWANY!:

stan


Arcykapłan: Dark Verreuil:
6990996
stanverreuil@aqq.eu


Dowódca Srebrzystych: Angelus:
4880466
stanrkofan@aqq.eu


Sędzia: Kraght'nar:
849959
Statystyki


Stat24:

Googlebot był ostatnio:

Pagerank:


Nagrody:

Katalog stron

Legenda

Oznaczenia postów Maniera pisania postów Grupy
- stary
- zamknięty
- przyklejony
- przekierowanie
- nowy
- zamknięty nowy
- nowy przyklejony
WIELKIE LITERY - krzyk

Kursywa - teksty pisane (poza biblioteką)

Administratorzy

Moderatorzy

Glejt Ducha

Stolica

Raana

Łańcuch

Podróż

Zwykły tekst - opisy czynności i dialogi Pogrubienie - NPC sterowane przez graczy (krwawniki, etc.)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
zakonswiatla.pun.pl