Arghez - 2010-03-31 18:36:16

Brokuł
Roślina jednoroczna należąca do rodziny kapustowatych. Ma długą i mięsistą łodygę. Podczas wzrostu wytwarza duży, baldachogroniasty kwiatostan zwany różą. W kwiatostanie znajduje się niewiele drobnych pączków kwiatowych, które podczas przechowywania przybierają barwę fioletowobrązową.

Kalafior
Jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny kapustowatych. Jest najprawdopodobniej mutantem kapusty głowiastej lub brokułu. Pęd główny jest silnie skrócony i walcowaty. Podczas wzrostu wytwarza różę – zwarte skupienie skróconych, mięsistych pędów kwiatowych. Róże mogą być białe, kremowe lub zielone. Z wiekiem róża się rozluźnia, a na jej obwodzie wyrastają pędy wykształcające płodne kwiaty. Liście wyrastają z dolnej części łodygi i częściowo okrywają olbrzymi kwiatostan. Kwiaty wykształcają się na pędach bocznych wyrastających na obwodzie mięsistej róży, podobne jak u innych kapustnych, jasnożółte, drobne.

Rzodkiew
Roślina jednoroczna albo dwuletnia, osiągająca wysokość 15-60 cm. Łodyga jest zwykle wzniesiona i dość gruba, z dołu szorstko owłosiona, górą naga. Ulistnienie skrętoległe, liście lirowate. Dolne liście pierzastowrębne i nieregularnie ząbkowane, górne liście niepodzielone. Kwiaty zebrane w grono na szczytach pędów. Kielich stulony w długą nibyrurkę. Korona barwy białej lub liliowej i posiadająca wyraźną nerwację na płatkach. 4 łopatkowate płatki korony silnie rozchylone na boki, kilka długich pręcików rozchylonych na boki, jeden słupek z całobrzegim znamieniem. Słupek i pręciki dojrzewają równocześnie, roślina owadopylna, kwitnie od maja do czerwca. Roślina miododajna i dobre źródło pyłku dla pszczół. Jej owoc jest gąbczasty i zgrubiały, ma długość 3-9 cm i szerokość 8-14 mm. Po dojrzeniu rozpada się na jednonasienne odcinki.

Dynia
Roślina jednoroczna. Łodyga płoży się lub wspina, gruba, osiąga długości do 10 metrów. Liście długoogonkowe, duże z zaokrąglonymi klapami oddzielonymi od siebie dość płytkimi zatokami. Rozdzielnopłciowe, żółte, lekko pachnące. Roślina jednopienna. Kwiaty żeńskie wyrastają pojedynczo, mają dzwonkowaty, 5-ząbkowy kielich, dużą lejkowatą, 5-łatkową koronę. Jagoda jest bardzo duża, z zewnątrz okryta twardą grubą skorupą, wewnątrz mięsista. Średnia waga owoców ok. 50 kg. Rekordowy owoce ważą 766 kg.

Kabaczek
Odmiana dyni zwyczajnej. Łodygi wzniesione lub płożące. Od pędu głównego odrastają krótkie pędy 5-10 cm długości. Liście są osadzone na długich ogonkach, sercowate lub okrągłe, głęboko wcinane, niekiedy ze srebrnymi plamkami. Duże, z kątów liści wyrastają wąsy czepne, jeśli pokrój jest krzaczasty to roślina nie wytwarza wąsów czepnych.Żółte kwiaty, rozdzielnopłciowe, owadopylne, pojedyncze. Na tej samej roślinie najpierw wyrastają kwiaty męskie, później żeńskie. Jagody, silnie wydłużone, lekko żeberkowate koloru ciemnozielonego z jaśniejszymi plamkami. Na przekroju mają wygląd podobny do ogórków, z tym, że miąższ ich jest zielonkawy.

Ogórek
Rodzaj roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych. Ogórek posiada trzy typy płci kwiatów: męskie (z pręcikami), żeńskie (ze słupkiem) i hermafrodytyczne (organy żeńskie i męskie). Ilość kwiatów różnych typów płci na jednej roślinie oraz kolejność ich inicjacji determinuje płeć całej rośliny. Częścią jadalną jest tak zwana jagoda. Jest ona mniej lub bardziej wydłużona, różnej wielkości, o skórce gładkiej lub pokrytej brodawkami, wypełniona nasionami. Kolor owoców jest zróżnicowany od ciemnozielonego do żółtego. Uprawia się wiele odmian gruntowych i szklarniowych w tym również odmiany partenokarpiczne nie wymagające zapylania i pozbawione nasion.

Bulwy Ziemniaczane
Najczęściej jednak używa się synonimu tej nazwy – ziemniak. Jest to gatunek byliny należący do rodziny psiankowatych. Łodyga jest gruba, mięsista, do 100 cm wysokości, wykształca rozgałęzione kłącza z podziemnymi bulwami bogatymi w skrobię. Kwiaty o zrośniętych płatkach i 5 łatkach i średnicy do 3–4 cm, barwy białej, różowej, błękitnej lub fioletowej przykrywają jeden słupek i pięć pręcików. Ziemniaki zwane są też "bólem i uciechą uczniów". Otóż zjedzenie samej bulwy NA SUROWO zwykle powoduje nieprzyjemne bóle brzucha i torsję. W tym sposób łatwo jest się wymigać od szkoły...

Papryka
Gatunek rośliny z rodziny psiankowatych. Posiada wiele nazw zwyczajowych: pieprzowiec roczny, pieprzowiec ostry itd. Pochodzi z tropikalnych obszarów Rin. Jest rośliną uprawną. Osiąga ogólną wysokość 20-50 cm. Liście o rożnych kształtach od lancetowatego do jajowatego, ostro zakończone. Nawet u tej rośliny wyrastają pojedyncze kwiaty. Mają dzwonkowaty kielich z 5-7 krótkimi ząbkami, kolistą koronę o krótkiej rurce i kolorze białym lub żółtawym, czasami purpurowo lub fioletowo nabiegłą. Mało soczysta jagoda o długości 5-15 cm, posiadająca grubą, skórzastą okrywę. W stanie dojrzałym jest u typowego gatunku czerwona, żółta lub zielona.

Pietruszka
Gatunek rośliny dwuletniej z rodziny selerowatych. W pierwszym roku tworzy przyziemną rozetę liści i korzeń spichrzowy. W drugim roku wyrasta naga, rozgałęziona w górnej części łodyga o wysokości 50-90 cm.
Wszystkie liście odziomkowe i rosnące na dole łodygi z ogonkiem, trójkątne, potrójnie lub podwójnie pierzaste. Odcinki ogonkowe mają ząbkowaną krawędź. Liście łodygowe górne są drobniejsze, pochwiaste. Drobne kwiaty, w kolorze zielonożółtym, zebrane w baldach złożony o 10 do 20 szypułkach. Podługowatojajowata rozłupnia, barwy zielonkawobrunatnej, średnicy 2,5-3 mm. Częścią jadalną jest korzeń. Palowy, o funkcji spichrzowej, najczęściej barwy białej, o zwartym, twardym miąższu. Skład olejku eterycznego z korzeni jest prawie identyczny jak w przypadku liści.

Marchew
Roślina z rodziny selerowatych. Występuje w stanie dzikim pospolicie na terenach całej Terry Liście 2 lub 3-krotnie pierzastosieczne, równowąskie. Łodyga, wzniesiona, rozgałęziona i całkowicie pusta wewnątrz. Jest bruzdowana i szorstko owłosiona. Małe, białe kwiaty, zebrane u szczytu rośliny w baldach złożony z pierzastymi pod baldachem i trójwrębnymi pod baldaszkami pokrywami. Znajdujące się na jego obrzeżu baldaszki mają dłuższe szypułki, wskutek czego powierzchnia baldachu jest wklęsła. Środkowy kwiat w baldaszku jest ciemnopurpurowy. Drobne kwiaty są w większości promieniste, jedynie kwiaty brzeżne są niesymetryczne – mają 2 płatki mniejsze, a 3 większe. Wewnątrz pojedynczego kwiatu jeden słupek z dwoma szyjkami i dolną zalążnią oraz 5 pręcików. Niektóre baldaszki w środku kwiatostanu zawierają wyłącznie kwiaty męskie. Rozłupnia, rozpadająca się na niełupki. Spichrzowy korzeń – ma rozbudowany miękisz spichrzowy, służący do magazynowania substancji pokarmowych. W zależności od odmiany – od białawego poprzez żółtawy do pomarańczowoczerwonego (najbogatszego w karoten) i purpurowego, w całości jadalny.

Szpinak
Gatunek rośliny jednorocznej z rodziny komosowatych.  Roślina dwupienna, rosnąca do wysokości 30-80 cm o liściach strzałkowatych lub jajowatych. Kwiaty zebrane są w kłębki tworzą kłosy. Wartościowa roślina warzywna, łatwa w uprawie, posiadająca krótki okres wegetacji. Częścią użytkową tej rośliny jest liść po ugotowaniu (rzadko używany w stanie surowym). Szpinak warzywny posiada duże wartości odżywcze i należy do jednych z najwartościowszych warzyw. Zawiera w sobie najwięcej białka, dużo żelaza (do 14%), fosforu i magnezu. Posiada właściwości krwiotwórcze.

Sałata siewna
Roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Krótka łodyga wydłuża się ona podczas wytwarzania pędu kwiatostanowego, który osiąga wysokość 80-150 cm. Liście różnorakiego kształtu, barwy i wielkości, w zależności od odmiany. Obupłciowe kwiaty, drobne, jasnożółte, języczkowate, zebrane w koszyczki tworzące podbaldach. Pozbawione są one kielicha., zamiast niego są włoski tworzące puch kielichowy. Niełupki owocowe, opatrzone w szerszej części puchem kielichowym, który stanowi aparat lotny. Palowy korzeń, wrzecionowaty, posiada liczne korzenie boczne.

Seler
Roślina dwuletnia. Kwitnie w okresie letnim. Czasem występują dziko. Łodyga osiąga wysokość do 1 metra, która. Bulwiasty korzeń spichrzowy jest przedłużeniem łodygi, a jednocześnie częścią jadalną. Zazwyczaj 3-sieczne liście, częściowo pierzaste, z ząbkowanymi krawędziami wyrastają wprost z łodyg. Robi się z nich przyprawy. Drobne, bladożółte kwiaty, zebrane w kwiatostany.

Pietruszka
Gatunek rośliny dwuletniej z rodziny selerowatych. W pierwszym roku tworzy przyziemną rozetę liści i korzeń spichrzowy. W drugim roku wyrasta naga, rozgałęziona w górnej części łodyga o wysokości od pół do całego metra. Wszystkie liście połyskujące. Odziomkowe i rosnące na dole łodygi z ogonkiem, trójkątne, potrójnie lub podwójnie pierzaste. Odcinki ogonkowe mają ząbkowaną krawędź. Liście łodygowe górne są drobniejsze, pochwiaste. Drobne kwiaty, w kolorze zielonożółtym, zebrane w baldach złożony o 10 do 20 szypułkach. Podługowatojajowata rozłupnia, barwy zielonkawobrunatnej, średnicy 2,5-3 mm. Palowy korzeń, o funkcji spichrzowej, najczęściej barwy białej, o zwartym, twardym miąższu. Skład olejku eterycznego z korzeni jest prawie identyczny jak w przypadku liści. Korzeń jest jedną z części użytkowych rośliny.

Boćwina
Roślina dwuletnia uprawiana dla liści jako jednoroczna z rodziny komosowatych. Nerwy liściowe są błyszczące, barwy biało-srebrnej. Blaszki liściowe na brzegach zagięte do dołu, mogą być gładkie lub pomarszczone. Poszczególne odmiany charakteryzują się różnorodnością barw blaszek liściowych od bladozielonego, przez ciemnozielony do purpurowo fioletowego, zaś ogonki liściowe grubości do 4 cm mogą mieć barwę białą, zieloną, różową, czerwoną, krwistoczerwoną, a nawet żółtą i pomarańczową. Walcowaty, długi korzeń, silnie rozgałęziony, w zależności od odmiany o skórce biało-żółtawej i białym miąższu lub czerwono zabarwiony. Materiałem siewnym są kłębki barwy brązowawej, szarobrązowej lub czarno brązowej. Masa 1000 kłębków wynosi do 25 gram, które zachowują zdolność kiełkowania  do 6 lat. Czas od wysiewu do skiełkowania wynosi około 14 dni.

Por
Gatunek rośliny dwuletniej z rodziny czosnkowatych.Uprawiano się ją w celach konsumpcyjnych w starożytnym Łodyga tworzy jedynie "piętkę", większość  korzeni jest wiązkowych, silnie rozwiniętych, sięgają do około 20 centymetrów w głąb gleby, niektóre nawet i 125 cm. W drugim roku wegetacji wyrastają wysokie nawet na 2 m pędy kwiatostanowe wydające białe lub białoróżowe kwiaty zebrane w baldachy.

Cebula
Gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Obecnie nie rośnie już dziko, występuje tylko w uprawie. Łodyga występuje pod postacią piętki. Kwiatostany wynoszone są w górę na dętych głąbikach, bardzo podobnych do liści. Głąbiki nad cebulą przechodzą przez tzw. łodygą pozorną, czyli rurkę tworzoną przez zwinięte i skrócone liście asymilacyjne. Częścią jadalną cebuli są mięsiste pochwy liściowe. Z cebuli wyrastają także liście asymilacyjne – zielone, obłe i dęte. W drugim roku uprawy cebula wykształca pędy kwiatostanowe wysokości metr-dwa metry zakończone kulistymi baldachami zawierającymi nawet do tysiąca kwiatów. Torebki zawierające zwykle 6 trójgraniastych czarnych pomarszczonych nasion są oczywiście owocami.

Czosnek
Byliny uprawiana jako roślina dwuletnia lub jednoroczna. Jest warzywem, przyprawą i rośliną leczniczą jednocześnie. Roślina zielna osiągająca od 20 do 100 centymetrów wysokości, z podziemną cebulą. Wykształca się w postaci piętki łodygi w cebuli podziemnej i obłego głąbika zwieńczonego kwiatostanem w czasie kwitnienia. Główka złożona jest z kilku-kilkunastu ząbków. Cała główka ma kształt kulisty i lekko spłaszczony. Cebulki rozrastając się uciskają na siebie wzajemnie i stają się kanciaste. Zewnętrzna powierzchnia ząbków jest wypukła, wewnętrzna - wklęsła. Słabo rozwinięte korzenie, obecne tylko przy piętce.  Długie liście, płaskie lub rynienkowate, o barwie od zielonej do niebieskawozielonej. Bruzdkowane, brzegiem szorstkie, na szczycie zaostrzone. Kolejne liście wyrastają z rurki tworzonej przez pochwy liściowe i przewyższają ją, tworząc coś na pokrój łodygi sięgającą do pół metra. Na dorosłej roślinie znajduje się około 10 liści asymilujących. Poza tym występują liście pełniące funkcje ochronne. Kulisty kwiatostan jest w istocie pozornym baldachem. Składa się on z nielicznych białych lub jasnoróżowych kwiatów wyrastających na długich szypułkach.

Kapusta
Gatunek roślin z rodziny kapustowatych. Jej forma dzika rośnie blisko terenów uprawnych innych roślin. Wywodzi się z niej szereg odmian hodowanych, które wskutek selekcji wyraźnie się od siebie różnią. Obecnie uprawiana jest na całym świecie. Jest to oczywiście roślina dwuletnia. Wytwarza zwartą, pojedynczą głowę, okrytą liśćmi. Wewnątrz tworzą ją liście płonne. Skrócony pęd tworzy razem z liśćmi głowę. Kwiatostan groniasty, kwiaty żółte, po zapłodnieniu tworzy się owoc - łuszczyna, a w niej kilka sztuk nasion.

Kalarepa
Podgatunek kapusty skalnej. Jest to roślina dwuletnia należąca do rodziny kapustowatych. Nadziemna część szyjki korzeniowej oraz łodyga wytwarzają spichrzową bulwę pędową, z której wyrasta kilka liści o długich ogonkach.Łodyga tworzy zgrubienie, jest silnie skrócona, mięsista i zgrubiała o kształcie kulistym, zielona lub fioletowa. Różnego kształtu liście i wielkości, osadzone na długich ogonkach.Słabo rozwinięty korzeń.

Sałata Kapturowata
Gatunek rośliny drapieżnej z rodziny astrowatych. Cała jej budowa zewnętrzna jest praktycznie identyczna do zwyczajnej sałaty. Jednak wewnątrz głąba, znajduje się specjalny kwas który jest w stanie rozpuścić żywą tkankę, jednak nie tą która jest wyłożony zbiornik na nią. Gdyby roślina została zgnieciona kwas oblewa "napastnika" i jest w stanie wyrządzić mu wiele szkód...  Najczęściej żywi się jednak owadami. Gdy taki usiądzie na niej, Sałata zaciska wszystkie swoje liście zabijając ją, a następnie wrzuca ją do środka siebie przez mały otwór. W smaku nie różni się prawie niczym, chociaż cechuje się dość słodkim smakiem.

Tarpacz
Gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Nie posiada ani liści, ani kwiatów. Częścią jadalną jest podłużna zielona łodyga, która rośnie pod ziemią na długość do pół metra. Co ciekawe nie jest skierowana pionowo, lecz rośnie "równolegle" do poziomu ziemi. Cała jest mocno pomarszczona i przyjmuje kolor zgniłozielony. Gdy zaczyna się psuć - jaśnieje. Posiada bardzo skomplikowane systemy korzeniowe. Są zbudowane podobnie jak u marchewki, chociaż są o wiele dłuższe i bardziej zagmatwane. Występuje na mocno zasolonych ziemiach. Jej nasiona powstają na końcach największych korzeni.

Złota Irga
Roślina dwuletnia. Pierwszego roku wypuszcza system korzeniowy podobny do małych łodyg, oraz kilka dużych pomarszczonych żółto-bursztynowych liści. Z czasem widać na nich czerwone nerwy. Układają się one w zamknięte koło, zachodząc jeden na drugi. Wewnątrz niego rozkwita purpurowy kwiat średnich rozmiarów, posiadający organy obu płci (obojnak). W drugim roku zaczyna się tworzyć wielka cebula. Jak tylko zacznie dojrzewać, odłącza liście ją okrywające i zaczyna przypominać kształtem korzeń spichrzowy. Wewnątrz jest jednak miąższ posiadający w sobie nasiona.

Zogawit
Jedyne warzywo Terry hodowane całkowicie w wodzie. Po wrzuceniu ziarna do wody od razu widać jak zaczyna rosnąć. Najpierw wytwarzają się liście asymilacyjne. Są krótkie I na końcach stożkowate. Wyrasta ich około dwudziestu. Następnie zaczyna się rozwijać dość duży korzeń spichrzowy. Osiąga rozmiary podobne do kalarepy. Chociaż zdarzają się i o wiele większe. Cały problem zaczyna się wtedy gdy do jednego zbiornika wodnego dostanie się taka roślina. Otóż nie zależnie od ilości pochłania praktycznie całe zapasy tlenu z wody. Pomijając to że już dojrzała, póki nie zostanie wyciągnięta z wody będzie to robić. Pomimo tego, jest bardzo, ale to bardzo ceniona wśród kucharzy, którzy określili ją jako "idealne połączenie smaków". Oczywiście po odpowiednim przygotowaniu, na surowo potrafi wywołać biegunkę, a nawet oczyszczenie całego organizmu z wody i niezbędnych mu do życia składników.

Moszek
Roślina jednoroczna z rodziny komosowatych. Po zasianiu (mniej więcej po 20 dniach) zaczyna powstawać długi, bo na około osiem metrów, korzeń. Z niego wyrasta łodyga w kształcie wielkiego... Podłużnego jaja. Z czasem na jej szczycie powstaje żółto-niebieski kwiat. Cała łodyga zaczyna obrastać małymi włóknami, które z czasem rosną na długość do dziesięciu centymetrów. W okresie letnim wycina się roślinę tuż przy gruncie pozostawiając fragment łodygi i korzeń na następny rok. Są w stanie odrosnąć w ten sposób do czterech razy. Łodyga często jest krojona w plastry, a one w ćwiartki a następnie smażona. Najpierw jednak "goli" się ją z tych włókien. Mogą być wykorzystywane w ten sam sposób co szpinak.

CertifikovanĂŠ BetónovĂŠ jĂ­mky https://www.berlin-hotel.pl/ Main Street - 3 Bed Room - Family Friendly