Nikoletta - 2009-09-20 11:38:34

Amazonki są niewątpliwie ciekawym zjawiskiem występującym na Terrze. Nie stanowią odrębnej rasy ani profesji. Amazonką nazwiemy zarówno kobietę ludzką, jak i elfkę, wampirzycę czy nimfę. Tropicielka, tancerka czy hafciarka również może być Amazonką. A jednak w kulturze Istot Terry wykształciło się plemię Amazonek, kobiet-wojowniczek.

Pochodzenie - historia
Korzenie tej grupy, która jest mieszanką etniczną, kulturową i językową, sięgają czasów zamierzchłych, kiedy na tronie dawnego, mitycznego wręcz państwa, zasiadła kobieta. Którą zniewolili mężczyźni.
Upodlona i wygnana, powstała wraz z grupą innych, zbuntowanych, młodych kobiet, które skryły się w magicznej krainie - Werrizanii. Tam biorą swój początek pierwsze Amazonki. Czerpiąc pomoc od czarownic i czarnoksiężników, zwracając się ku boginiom, zostały obdarzone wieloma umiejętnościami, dzięki którym mogły przetrwać w najtrudniejszych warunkach.
Kryjąc się po niezmierzonych lasach i niedostępnych górach rosły w siłę. Ich skupiska pojawiały się wszędzie. W każdym państwie, w każdej krainie, na każdym kontynencie Terry. Stworzyły surowy kodeks, który zakazywał im kontaktów z mężczyznami. Dla nich miały czuć tylko pogardę i gniew.
Na przełomie wieków idea Amazonek zmieniała się. Najpierw były plemieniem chroniącym zniewolone kobiety. Potem stały się buntowniczkami, domagającymi się prawomocnego zrównania kobiet i mężczyzn. Wówczas zaczęły używać swych walecznych umiejętności. Z miernym rezultatem. Wtedy to przekształciły się w profesjonalne wojowniczki, a ich struktura i hierarchia uległa przemianie.

Organizacja i charakterystyka
Każde skupisko stanowiło zorganizowaną, małą cywilizację. Tylko jedno łączyło wojowniczki rozrzucone po całym świecie. Królowa. Jedna, jedyna, wybierana przez przedstawicielki każdego szczepu, każdej grupki. Postać władczyni była jednak tak tajemnicza i nieprawdopodobna, że stała się tylko i wyłącznie wytworem baśni i tradycji. Innymi słowy, każde zgromadzenie miało własną Mistrzynię, która jedynie powoływała się na Królową.
Ale więcej o owych skupiskach. Sama kwestia i poglądy Amazonek rozprzestrzeniła się szybko. Nie tworzą one państwa. Są integralną częścią krainy, w której żyją. Można rzec, że stanowią pewien cech rzemieślniczy z własną autonomią. Parają się wojenką i rządzą własnymi prawami. Powołane są do walki, lecz prowadzą normalny tryb życia i zajmują się wieloma rzeczami.
Często mylone są z driadami, co jest zupełnym absurdem, ponieważ różnią się od nich wyglądem. Co więcej - nie stanowią odrębnej rasy. Osobną sprawy są umiejętności, obrządki, wiara. To znacznie różni się nie tylko między driadami a amazonkami, lecz stanowi także różnicę wśród klanów wojowniczek. Często między różnymi szczepami dochodzi do walk. Driady ze sobą nie walczą. Jedyne co je łączy to niechęć do obcych, a przede wszystkim mężczyzn.
Hierarchia danego szczepu, o własnej nazwie, wygląda często tak samo. Na czele stoi Mistrzyni ze Starszyzną. Niżej rangą są Kapłanki, inaczej Wybrane.
Kapłanki nigdy nie ruszają na wojnę, a swych świętych mieczy używają w obronie własnej. Zgłębiają tajemnice bogów, są córami Bogini-Opiekunki. Osobnej dla każdego szczepu. Tylko one mogą się z nią porozumiewać i wypraszać jej łaskę. I tylko one mają dostęp do świętego ognia oraz uczestnictwa w Rytuałach, które przeprowadzają. Wiele z nich to uzdrowicielki i czarodziejki. A raczej wiedźmy, sporządzające mikstury i trucizny, potrzebne do przeprowadzania mutacji u młodych adeptek.
Owe pozostają już tylko wojowniczkami. Szkolone są w walce wręcz oraz orężem wszelakim, a specjalizowane w tym jednym, wybranym dla danego szczepu. Poddaje je się wielu próbom. Głównie wytrzymałościowym, wyrabiając w nich nadludzką odporność na głód, pragnienie, choroby i trucizny. Ich rany goją się szybciej. Ich zmysły są wyostrzone.
Co łączy wszystkie Amazonki, a sprawia, że stanowczo różnią od innych wojowników, to Instynkt. To on je prowadzi przez całe życie. Ostrzega przed niebezpieczeństwem, kieruje ruchami w pojedynku, pomaga w dokonaniu wyboru. To dar od bogów.
Mimo to, Amazonki nie są istotami magicznymi i nie posługują się magią. Nawet te, których rasa na to wskazuje, odrzucają czarodziejskie metody, stawiając na walkę daną bronią. I przykładowo dla szczepu Niedźwiedzic jest to topór, dla Sokolic - łuk, Lisic - sztylet, a dla Wilczyc - miecz. Na doskonaleniu umiejętności posługiwania się "swoim" orężem skupiają najwięcej uwagi.
Każda z Amazonek ma swoje miejsce w "stadzie". Jedne zajmują się polowaniem, inne krawiectwem, jeszcze inne ceramiką. Wszystkie zaś najmują się do walk, za co otrzymują hojne dary bądź złoto. Byle król może zawezwać je do zbrojnej pomocy jego armii, tylko wtedy, gdy racja jego jest słuszna. W przeciwnym razie mogą odmówić współpracy. Są zatem najemniczkami, które czerpią z tego korzyści. Nigdy samie nie napadają, a wioski pod ich opieką cieszą się bezpieczeństwem.

Prawo
Kodeks Amazonek jest niezwykle surowy. Zakazuje im obcowania z mężczyznami i zabijania dla przyjemności zarówno zwierząt, jak i ludzi. Pod groźbą kary śmierci znajduje się zdrada co do miejsca przebywania plemienia, strategii walki, Rytuałów. Wszelkie złamanie kodeksu uważane jest za zdradę. Jak opuszczenie zgromadzenia dla życia rodzinnego, czy dokonanie zemsty we własnym zakresie. Zemsta jest dla Amazonek czymś poniżającym i hańbiącym. Tak, jak pożycie z mężczyzną. A jednak jest ich coraz to więcej. Skąd się biorą? Są zwyczajnie porywane z wiosek i miast. Często są nawet dobrowolnie wydawane w zamian za zbrojną opiekę nad mieszkańcami. Dziewczynki zaledwie kilkuletnie, którym czyści się pamięć, nadaje nowe imię i szkoli. Przyzwyczaja do nowego życia krok po kroku. Brutalnie i bezwzględnie.
Do głównych kar za złamanie kodeksu należą: karcer, wygnanie, wyklęcie, śmierć.

Religia
Religia Amazonek skupia się wokół wcześniej wspomnianej Bogini-Opiekunki. Ma ona wizerunek kobiety z głową zwierzęcia, patronującemu danemu plemieniu. Wspólną boginią dla wszystkich Amazonek, jest bogini wojny. Ma ona wiele nazw. Dla przykładu, dla Wilczyc nosi ona miano Cath-Ornory. Każda z bogini wymaga od wojowniczek pełnego poświęcenia i krwawych ofiar. Hołdują zatem jeszcze jednej - Śmierci.
Dostęp do świata bogów mają jedynie wcześniej wspomniane Kapłanki. To dla nich wielkie wyróżnienie i łaska, wymagając wielu wyrzeczeń, jak śluby milczenia i czystości obowiązujące dożywotnio.

Cechy szczególne
Po czym można poznać Amazonkę? Niewątpliwie po stroju, najczęściej jeździeckim, oraz po broni, którą są obwieszone niczym biżuterią. Jednakże prawdziwą Amazonkę poznaje się po dwóch specyficznych detalach, jakimi są tatuaże. Jeden z nich, symbolizujący przynależność do danego klanu, znajduje się w ukrytym miejscu. U Wilczyc za prawym uchem, Niedźwiedzic - pod stopą, Sokolic - na błonce między kciukiem a palcem wskazującym.
Drugi znajduje się po wewnętrznej stronie uda. To napis wykonany w Mowie Wspólnej, będący imieniem wojowniczki.

Podsumowanie
O Amazonkach jest wiele mitów. Że jedna potrafi zabić tuzin rycerzy. Że męskie genitalia uważają za trofeum wojenne. Że są splamionymi nierządnicami samego Diabła. Nikt tak naprawdę nie zna ich tajemnic do końca. Nawet one same. Tylko Kapłanki posiadają najgłębszą wiedzę, za którą prędzej zginą, niż ją wyjawią.
Co jednak nie ulega wątpliwościom - Amazonkę cechuje męstwo i odwaga. Amazonka nie wie co to strach i nie ulega uczuciom. Panuje nad emocjami. Walczy do końca i ginie chwalebnie na polu bitwy. To marzenie i cel każdej z nich. Wyprane z uczuć, żyją dla siebie i glorii zwycięstwa, za co płacą życiem.

Obecnie jedyną Amazonką na Zakonie Światła jest Nikoletta z klanu Wilczyc. Jej historia wpłynęła na całe jej życie, przez co nie można jej utożsamiać bezpośrednio z postacią Amazonki, gdyż Nikoletta została wyklęta i wygnana z plemienia za złamanie kodeksu. Poza tym jej pochodzenie jest sprzeczne z Ideą. Jest córką Amazonki, co ma związek z nietypowymi umiejętnościami, jakie posiada. Natomiast drabina jej wartości została znacznie zniekształcona przez jej osobiste przeżycia (przyp.autora)

Mardor w Chojnicach produkuje mapa fotowoltaiki Hotely Tejakula ehotelsreviews